Ubytování je z provozních důvodů v roce 2023 uzavřeno. Děkujeme za pochopení.
Ústí nad Orlicí
Město Ústí nad Orlicí
Ústí nad Orlicí je okresní město v kraji Podorlicka v půvabném údolí na soutoku řek Tiché Orlice a Třebovky.
Počátky města spadají do druhé poloviny 13. století, kdy se za vlády Přemysla Otakara II. začala rozrůstat stará slovanská osada Oustí a dala tak základ ke vzniku dnešního města. Jeho krásný historický střed s téměř pravidelným čtvercovým náměstím s podloubími a typickými starými domy je od roku 1991 vyhlášen za městskou památkovou zónu.
Převážná většina obyvatel se v minulosti živila hlavně zemědělstvím a domácím tkalcováním. K rozmachu továrenského textilního průmyslu a strojírenské výroby došlo v polovině 19. století v souvislosti se stavbou železnice Olomouc – Praha. Těmito faktory byl život města ovlivněn natolik, že mu dokonce přinesl označení “ východočeský Manchester“.
Ústí nad Orlicí má však nejenom významnou tradici průmyslovou, ale i kulturní. Založily ji zdejší slavné muzikantské rody, velké muzikantské osobnosti, z nichž za všechny je třeba jmenovat houslového virtuosa Jaroslava Kociana /1883 – 1950/ a violoncellistu Bohuše Herana /1907 – 1968/, jejichž odkaz připomínají každoroční mezinárodní hudební soutěže. Současní hudbymilovní „Oušťáci“ sami přispívají k tomu, aby byly tyto tradice zachovány a rozvíjeny. Ve městě působí Ústecká Cecilská hudební jednota, což je nejstarší pěvecký sbor ve střední Evropě, dále Dechový orchestr města Ústí nad Orlicí, Komorní orchestr Jaroslava Kociána, dětský pěvěcký sbor Čtyřlístek, divadelní soubor Vicena a jiné. K současným osobnostem je třeba také zařadit světově proslulého malíře a ilustrátora Richarda Peška /1954/ a choreografku scénického tance Evu Veverkovou /1948/, která je i duší každoročního festivalu Tanec, tanec.
Výborné zázemí pro některé z výše uvedených kulturních aktivit tvoří architektonické dědictví, jímž se může město skutečně pyšnit. Patří sem Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie a funkcionalistická budova divadla architekta Kamila Roškota. Výčet významných objektů tím jistě nekončí, je nutno upozornit na nejstarší kamennou budovu ve městě, což je budova sboru Jednoty bratrské z poloviny 16. století, dále na secesní Hernychovu vilu a nesmíme zapomenout na sochu Bubnujícího legionáře od architekta Josefa Mařatky.
Nabídku kulturního vyžití rozšiřuje svými službami městská knihovna, Klubcentrum a městské muzeum, které pravidelnými expozicemi přibližuje historii i současnost města. Více než třičtvrtě století se vždy v polovině srpna koná tradiční Staročeská pouť. Nová tradice vzniká každoročním pořádáním červnových městských slavností a předvánočních trhů.
Současné Ústí nad Orlicí je možno nazvat i městem sportu. Pořádají se zde mezinárodní automobilové závody do vrchu Ústecká 21, mistrovství České republiky v tenisu mužů a žen Rieter Cup. V nedalekých Říčkách v Orlických horách připravuje ústecký Ski klub mezinárodní závody ve sjezdovém lyžování žactva, známé pod názvem Skiinterkriterium.
Obyvatelé a samozřejmě i návštěvníci využívají bohaté nabídky rekreačního vyžití, které město i jeho okolí nabízí. Přímo v Ústí najdeme velký sportovní areál s fotbalovým a atletickým stadionem, volejbalovými, basketbalovými a tenisovými kurty, saunou a posilovnou. Součástí tohoto areálu je i chlouba města, v roce 2000 vybudovaný Aquapark s několika bazény, skluzavkou, tobogánem, vodními chrliči apod. Ve městě je i krytý plavecký bazén a kluziště, kuželkářská dvoudráha, turistická loděnice a letiště s možností paravýcviku i vyhlídkových letů.
Podobně pestrá je i nabídka rekreace v okolí – najdeme zde trasy pro pěší i cyklistické výlety, při kterých můžeme navštívit zříceniny hradů Lanšperk, Žampach, Potštejn a Litice nad Orlicí, nebo zvolit trasu kratší podél kapliček Křížové cesty zakončenou u vyhlídkové věži na Andrlově chlumu.
Ve městě je mnoho možností ubytování a stravování. Informace a jiné služby poskytuje Informační centrum na městském úřadě v Ústí nad Orlicí, které se těší na Vaši návštěvu.